Edukacja dla demokracji

Ruszyła druga edycja!!!

Po raz kolejny uczniowie klas pierwszych Gimnazjum w Klembowie, zostali zaproszeni do udziału w programie „Edukacja dla demokracji – Pupilla libertatis”.

6011Pierwsze spotkanie poświęcone było symulacji obrad siedemnastowiecznego senatu. „Pierwszaki” w strojach z epoki wcieliły się w role najwyższych urzędników świeckich i duchownych: króla, prymasa, biskupów, kanclerza, marszałka oraz wojewodów. W trakcie obrad, które odbyły się w jednej z sal Senatu RP, uczniowie debatowali nad wyrażeniem zgody na małżeństwo Władysława IV Wazy. Po merytorycznej dyskusji, w głosowaniu jawnym, większość senatorów opowiedziała się przeciw.

Po zakończeniu obrad uczniowie klas pierwszych mieli okazję pod opieką przewodnika zwiedzić sale Sejmu i Senatu RP. Korzystając z uprzejmości i gościnności pracowników Kancelarii Senatu, uczniowie klas drugich i trzecich, w czasie lekcji zapoznali się z procesem legislacyjnym ustawy oraz mogli zwiedzić budynek parlamentu, a także obejrzeć wystawę w pobliskim Muzeum Ziemi PAN.

Opracował koordynator programu Marek Plewka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.