63 dni chwały

Powstanie warszawskie. Dla jednych dwa nic nie znaczące słowa. U innych powodujące szybsze bicie serca. Miasto zasnute dymem. Gruzy pięknych i potężnych niegdyś budynków. Ulice spływające krwią, krzyki rannych, huk strzałów i ludzie…”

IMG_0285W środę 27 kwietnia uczniów Zespołu Szkół w Klembowie odwiedził harcmistrz ZHP, porucznik WP, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego 1944 – Janusz Komorowski pseudonim „Antek”, który opowiedział o 63 dniach walki w Warszawie. Jego przemówienie poprzedziła część artystyczna przygotowana przez młodzież z naszej szkoły. Dziewczęta oraz chłopcy przenieśli nas w czasy okupacji niemieckiej. Recytowano wiersze, śpiewano piosenki mówiące o tamtych dniach: Dziewczyna z granatem, Pałacyk Michla, Dziś idę walczyć, mamo oraz Chłopaki z AK. Następnie pan Janusz Komorowski opowiedział nam o czasach swojej młodości. Dowiedzieliśmy się, jak to się stało, że trafił on do harcerstwa oraz o tym, w jakich akcjach brał udział. Przytoczył nam kilka wypowiedzi ze swojego przemówienia. Później nadszedł czas na zadawanie pytań. Uczniowie, początkowo nieco skrępowani, po chwili zaczęli zasypywać mężczyznę pytaniami. Byli ciekawi, jaki film mówiący o powstaniu podoba mu się najbardziej, czy kiedykolwiek został ranny; ile miał lat, gdy zaczęło się powstanie, jakie jest jego najpiękniejsze wspomnienie z tego okresu. Pan Komorowski chętnie odpowiadał na nasze pytania, a my słuchaliśmy z zapartym tchem. Na sam koniec wręczyliśmy uczestnikowi powstania podziękowanie oraz bukiet biało – czerwonych tulipanów. Zostało wykonanych także kilka pamiątkowych fotografii.

Spotkanie bardzo podobało się wszystkim uczestniczącym w nim osobom, na pewno zostanie przez nie zapamiętane na długo. Jak to pięknie podsumowała jedna z uczennic naszego gimnazjum: „Była to niezwykle ciekawa lekcja historii na żywo, która na długo zostanie w naszych sercach”.

Aleksandra Kielak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.