Urodziny Królowej Elżbiety

Dziecko w wieku przedszkolnym charakteryzuje duża ciekawość świata i chęć poznawania wszystkiego, co nowe i dotychczas nieznane. Poprzez poznawanie obyczajów i tradycji innych krajów dzieci uczą się akceptacji, wykazują zdolność do bycia otwartym i tolerancyjnym w stosunku do innych. Związane jest to m.in. ze znajomością języków obcych. W dzisiejszej dobie, język angielski jest wszechobecny i jego znajomość jest potrzebna do sprawnego poruszania się po wielorakich źródłach informacji o świecie. Z uwagi na potrzebę oswajania dzieci z językiem angielskim już od najmłodszych lat oraz proces nabywania kompetencji językowych przez wychowanków zorganizowałam w Szkole Podstawowej w Klembowie konkurs plastyczny pt. Urodziny Królowej Elżbiety. Inspiracją do działania okazały się obchodzone 21 kwietnia 2018 r. w Wielkiej Brytanii – 92 urodziny królowej Elżbiety II, uznanej za najdłużej panującą żyjącą głowę państwa na świecie.

Celem konkursu było:

  • rozwijanie w dzieciach i rodzicach ciekawości, otwartości na kulturę brytyjską,
  • zwiększenie motywacji dzieci do nauki języka angielskiego,
  • rozwijanie zdolności plastycznych i kreatywności dzieci,
  • kształtowanie u dzieci poczucia własnej wartości oraz wiary w swoje możliwości.

Konkurs adresowany był do przedszkolaków z grup: Kotków, Biedronek, Słoneczek, Iskierek i trwał w terminie od 24 kwietnia do 10 maja. Dzieci miały za zadanie wykonać pracę dowolną techniką plastyczną w formie kartki urodzinowej skierowanej bezpośrednio do królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiety II. W konkursie wzięło udział piętnastu wychowanków. Prace wykonane przez dzieci były kreatywne, estetyczne, a przede wszystkim zgodne z tematem. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 30 maja podczas Dnia Rodziny.

I miejsce zajęła Liwia Wojda

II miejsce zdobyła Wiktoria Gawińska

III miejscu uplasowała się Maja Wojda

Wyróżnienia otrzymały następujące osoby: Aleksandra Sucharska, Kacper Rola, Marta Sochacka oraz Zuzanna Powała. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Pana Dyrektora Andrzeja Olszewskiego pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Przygotowane przez dzieci kartki zostały wysłane do Pałacu Buckingham – oficjalnej siedziby Królowej Elżbiety. Teraz czekamy z niecierpliwością na odpowiedź. Mamy nadzieję, że po wakacjach otrzymamy list z Londynu…

Justyna Sokołowska, nauczycielka języka angielskiego